Британія перестає бути християнською країною

в · Сентябрь 12, 2016

Вперше в історії Британії кількість британців, які вважають себе нерелігійними, перевищила кількість християн. Зараз християнами називають себе 44%, 8% дотримуються інших релігій і 48% не дотримуватися ніякої. Занепад християнства – це, ймовірно, найважливіша з змін, які відбувалися в країні протягом останнього століття. Зрозуміло, в занепаді церкви немає нічого нового, але до сих пір він йшов повільно. Багато десятків років було прийнято вважати, що, хоча християни і відходять від церкви, вони зберігають якесь духовне життя, пов’язане з вченням Ісуса Христа. Дітей запитували, яким ім’ям їх хрестили, розмови закінчували фразою: «Бог вам на допомогу». Зараз ці вирази зникають зі словника, а носіння хрестика перетворюється майже в політичний злочин.britanuja

Характерно, що занепад релігії в Британії співпав з прибуттям в країну трьох мільйонів мігрантів – більше релігійних, ніж британські християни. Особливо помітне зростання присутності мусульман. На це вказав і відкинутий минулого року проект будівництва на сході Лондона «супермечеті» на дев’ять тисяч осіб.

Цілком можливо, що підйом ісламізму, навпаки, сприяє відходу від християнства. Для багатьох британців релігія стала асоціюватися з екстремізмом і ханжеством. Секуляризація суспільства продовжує посилюватися, і люди починають ставитися з підозрою до будь-якої релігійності. Якщо політик релігійний, противники будуть використовувати його віру проти нього. Так, коли Іен Дункан Сміт (Iain Duncan Smith) був міністром праці і пенсій, опоненти називали його відомство «міністерством молитви і посту» і знущалися над його прагненням рятувати життя, а не економити гроші. Для члена уряду християнська віра тепер виразно виглядає недоліком. Міністри з серйозними амбіціями не афішують свої релігійні переконання. Зараз неможливо собі уявити, що прем’єр-міністр процитує святого Франциска Ассизького, як це зробила пані Тетчер 37 років тому. Максимум, на що зважився Кемерон –  це сказати, що його віра, як сигнал стільникового зв’язку, то слабшає, то посилюється.

Занепад християнства матиме серйозні наслідки для тих, хто зберігає віру, а особливо для тих, хто хоче передати її своїм дітям. У свою чергу, якщо церква хоче зберегти свої храми, їй доведеться почати з початку – тобто з місіонерської роботи. Інакше Британія остаточно перетвориться в постхристиянську країну, про релігійне минуле якої будуть нагадувати лише збережені химерні звичаї.

Джерело: inosmi.ru